З 22.12.2003 року в Україні набула чинності Гаазька конвенція, що призвело до появи в державі процесу спрощеної легалізації документів. Якщо ви хочете, щоб ваш документ мав юридичну силу поза межами України, то вам доведеться його легалізувати, а це включає в собі два варіанти – або консульська легалізація, або проставлення штампу Апостиль. Про перше ми поговоримо потім, а ось апостиль – це тема цієї статті.
Апостиль – це штамп, який підтверджує дійсність вашого документу і дозволяє його використання в країнах, які також прийняли Гаазьку конвенцію. Спрощеною цю процедуру назвали тому, що вона проходиться достатньо швидко, на відміну від повного циклу проходження консульської легалізації, а також тому, що одного такого штампу вистачає для використання документа у всіх країнах, що ратифікували конвенцію.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України „Про надання повноважень на проставлення апостиля, передбаченого Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів” від 18.01.2003 р. № 61 апостиль проставляється такими міністерствами:
- Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України – на офіційних документах, які видано підприємствами, державними органами, закладами, установами і організаціями, що пов'язані з сферою освіти і науки;
До таких документів відносяться: атестати про отримання середньої освіти, дипломи про здобуття освіти, сертифікати, що свідчать про отримання вчених звань, довідки з навчальних закладів, плани навчання та інші;
- Міністерством юстиції України – на документах з органів юстиції та судів, а також на документах, що оформлені нотаріусами України.
До таких документів відносяться: свідоцтва, видані органами державної реєстрації актів цивільного стану, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, документи, які засвідчені нотаріусами, судові рішення та довідки.
- Міністерством закордонних справ України – на всіх інших видах документів.
Процедура апостилювання на офіційних документах, складених на території України і призначених для використання на території інших держав, регулюється Правилами, затвердженими Наказом Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 05.12.2003 року №237/803/151/5.
Апостиль не проставляється:
- на документах, виданих закордонними дипломатичними установами України;
- на документах, які мають відношення до операцій, пов’язаних з комерцією та митом.
Термін, за який буде проставлено апостиль складно назвати, бо він залежить від багатьох факторів, зокрема: Міністерство, яке ви вибрали та те, наскільки терміново вам потрібен документ з апостилем. В Лінгві ми можете замовити послугу «Терміновий апостиль на документах», тоді штамп поставлять без вашої участі та дуже швидко.
Всі міністерства знаходяться в столиці нашої держави, а ви хочете зробити лише апостиль диплому. Вам не потрібно витрачати багато часу на дорогу, на ціле проходження процедури легалізації документа, коли ви можете звернутись до Лінгви, де все охоче зроблять за вас за доступною ціною.